Ameliyatsız Varis Tedavisi

Bacaktaki toplardamarların genetik faktörler ile uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak oluşan varis; ağrı ve karıncalanma gibi şikayetlere neden olur. Yapılan ultrasonografi ile damardaki kaçaklar tespit edilerek varisler işaretlenir. Ameliyatsız tedavi, hasta uyutulmadan ve narkoz uygulaması yapılmadan, venablock yöntemi ile yapılır. Toplardamarın bloklanarak kapatılması ile sönümlenerek kaybolurlar. Venablock  ile belirgin olanlar ortadan kaldırıldıktan sonra geri kalan küçükler için köpük tedavisi yapılır.

Venablock yöntemi ile gerçekleştirilen ameliyatsız yöntemde, hastaların hem acı duymadan hem de narkozun olumsuz etkilerine maruz kalmadan işlemi tamamlamaları hedeflenir. Kalp ve damar cerrahisi uzmanları tarafından yapılan bu operasyonda, vücuttaki varisler tamamen yok edilir. Venablock yöntemi ile belirgin olanlar ortadan kaldırıldıktan sonra kılcal damarlarda olanlar köpük tedavisi ile yok edilir.

Ameliyatsız varis tedavisinden sonra hasta aynı gün taburcu edilir ve günlük yaşamına devam edebilir. Venablock yöntemi, hastalarda yan etkilere neden olmaz.