Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

Varis genellikle bacaklarda görüldüğü gibi vücudun farklı bölgelerinde de varis oluşabilir. Bacakta yanma, yorgunluk hissi, kaşıntı ve şişlik gibi şikayetlere neden olabilen varisler estetik açıdan da çoğu hastanın istemediği bir görüntüye yol açar.

varis ağrısı nasıl geçer

Varis ağrısını azaltmak için en etkili yöntem, varisin doğru şekilde tedavi edilmesidir. Ancak varis tedavisi uygulanmadan da hastalar bacak kaslarını çalıştırarak rahatlayabilmektedir.

Bacak kaslarının çalıştırılması, ağrı kesici antienflamatuar ilaçların kullanımı, bacaklarda soğuk su uygulamak ve bacakları kalp hizasının üstüne kaldırmak varis ağrısının azalmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte varis çorabı kullanımı da ağrıların azalmasına yardımcı olur. Uzun süre ayakta durmak ya da yeterli hareket etmemek ise varis semptomlarının artmasına neden olur.

Varis probleminden tamamen kurtulmak için etkili bir tedavi uygulanması gerekir. Günümüzde ameliyatsız varis tedavisi venablock adı verilen yöntemle etkili bir şekilde yapılabilmektedir.