Varis Çeşitleri Nelerdir?

Toplardamarlardaki kapaklarda oluşan hasarlar nedeniyle ortaya çıkan venöz yetmezliğin neden olduğu varisler, bilindiği gibi daha çok bacaklarda görülür. Genetik faktörler, hareketsiz yaşam biçimi ya da uzun süre ayakta durarak çalışmayı gerektiren işler yapmak varis nedenlerinin başında gelir.

varis çeşitleri

Varisler derin ve yüzeysel venlerde ortaya çıkan varisler; büyük boy varisler, orta boy varisler ve kılcal varisler olmak üzere sınıflandırılabilir.

Derin Venlerde Ortaya Çıkan Varisler: Ağrı, karıncalanma, kramp gibi şikayetlere neden olan derin ven varislerinde semptomlar belirgin olmasına rağmen varisler dışarıdan görünmez.

Yüzeysel Venlerde Ortaya Çıkan Varisler: Yüzeysel venlerde ortaya çıkan varisler derinin altında görülebilir ve karıncalanma, ağrı gibi şikayetlere yol açar.

Büyük ve Orta Boy Varisler: Çapları 2-4 mm arasında değişen varisler orta boy varis; 4mm’den büyük varisler büyük boy varis olarak adlandırılır. Büyük ve orta boy varisler deride çıkıntıya neden olur ve dışarıdan yeşil renkli damarlar olarak görülür.

Kılcak Varisler: 2mm’den küçük olan varisler kılcal varis olarak adlandırılır. Dışarıdan görülmeyen ve deride çıkıntıya neden olmayan kılcal varisler kırmızı ve mor renklidir.