Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis, bacak damarlarının belirgin hale gelmesi, karıncılanma ve ağrı belirtileri ile ortaya çıkan bir toplardamar hastalığıdır. Genetik özellikler ve uzun süre ayakta durarak çalışma gibi nedenlerle ortaya çıkan varis, günümüzde ağrısız ve ameliyatsız olarak tedavi edilmektedir.

Venablock ameliyatsız varis tedavisiVenablock ile Varis Tedavisi

Varis tedavisi öncesi, ultrasonografi yapılarak damardaki kaçaklar tespit edilir ve çıkmış olan varisler işaretlenir. Hastalar narkoz almadan ve uyutulmadan iğne ile yapılan girişim sonrası varis damarları yapıştırılır. Venablock adı verilen bu yöntemde toplardamar bloklanır ve ortaya çıkan varisler sönümlenir. Kalan küçük varislere ise iğne ile köpük tedavisi yapılır.

Venablock yönteminde hastaya aynı gün içinde uygulama yapılır ve 1 saatlik işlemin ardından hasta taburcu edilir. Ultrasonografi ile variköz damarların kapatılması 10-15 dakika sürer ve hasta yürüyerek evine gidebilir. Lazer ve radyofrekans gibi endovenöz yöntemlere karşın venablock yöntemi anestezi gerektirmez. Genellikle lokal anestezi yapılır ve hastalar venablock uygulaması sonrası günlük yaşamlarına devam edebilir.