Varis Nedir?

Varisli damarlar, zayıf veya hasarlı damar duvarları ve kapaklarının neden olduğu genel bir durumdur. Damarlarınızın içinde kan basıncı arttığında varisli damarlar oluşabilir. Bu, hamilelik, kabızlık, tümör, aşırı kilo ve şişmanlık nedeniyle olabilir. Varis bir çok kişide belirli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Bazen orta derecede ağrıya, kan pıhtılarına, cilt yaraları gibi durumlara neden olabilirler.

Damarlar, vücudumuzdaki kanı kalbimize taşıyarak kalbimizin kanı temizlemesine ve temel işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olurlar. Damarlarda kanın kalbinize doğru taşınmasını sağlayan tek yönlü valfler yer alırlar. Bu valfler yeterli değilse ya da yapısal bir sorun varsa, kan birikir ve damarlarınızda toplanır. Birikem veya toplanma sonucu damarların şişmesine neden olur ve bu durumda varisli damarların oluşmasına neden olabilir.

Eğer kişisel olarak uyguladığınız egzersizler, bacaklarınızı kaldırma, varis çorabı giyme gibi eylemler ağrıları hafifletmenizde size yardımcı olabilir veya daha kötüye gitmesine engel olabilir. Ancak bu tip tedavilerden önce mutlaka bir uzmana görünmeli ve muayene olmalısınız. Doktorunuzun vereceği tavsiyeler ve tedavi seçenekleri ile varisli damarların önüne geçebilirsiniz.