Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis, toplardamarların kirli kanı kalbe taşıması sırasında yerçekimi etkisi nedeniyle toplardamarların kapakçıklarında bozulmaya neden olan bir problemdir. Genellikle uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak bacaklarda meydana gelen varisler, tedavi edilmediği zaman ciddi sorunlara neden olabilir.

varis tedavi edilmezse ne olur

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis probleminin tedavi edilmemesi derin toplardamarlarda yetmezlik gelişmesine neden olabilir. Bacaktaki ağrıların artması ve yara oluşumuna neden olabilecek bu problemin tedavi edilmemesi, varisin ilerlemesine ve tedavinin zorlaşmasına neden olur.

Çoğunlukla dışarıdan bakıldığında da görülen varisler, bazı hastalarda ciddi belirtiler verdiği halde dışarıdan görülmeyebilir. Ağrı, ayaklarda renk değişimi ve yara oluşumu gibi şikayetleri olan hastalara ilk olarak diyabet testi yapılır. Ancak bu tür hastaların multidisipliner bir yaklaşımla tedavi edilmesi gerekir. Görülmeyen varislerin tespiti daha zor olduğu için hasta öyküsünün iyi dinlenmesi de oldukça önemlidir.

Varisten kurtulmak için uygulanan en etkili yöntemlerden biri olan venablock tedavisi ile ağrı veya acı hissi olmadan ameliyatsız şekilde varis tedavi edilebilmektedir.