Varis Tedavisi Nedir?

Bazı damarların duvarlarında zayıflama ve genişleme meydana gelmesi sonucu oluşan damar çıkıntılarıdır. Bu çıkıntıların oluşumu, damarların içinde kanın düzgün şekilde akışını engelleyerek, kanın aşağı doğru çekilerek, damarların içine dolduğu bir süreçtir. En sık bacaklarda görülür ve genellikle yaş ilerledikçe daha belirgin hale gelir. Varis tedavisi, cerrahi veya cerrahi dışı yöntemlerle yapılabilir. Önleyici tedbirler alınarak da oluşum önlenebilir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varislerin (damarların genişlemesi sonucu oluşan) giderilmesi amacıyla yapılan bir cerrahidir.  Anestezi verilerek yapılır ve cerrahi yöntemler kullanılarak çıkarılır veya düzene sokulur. İşlem sırasında, cerrah doktor varisleri kapatacak şekilde bir dikiş atar veya bir damar yumağı oluşturur. Daha sonra, işlemin yapıldığı alan, bir bandaj veya atel ile kapatılır.

Bu işlem genellikle birkaç saat sürer ve sonrasında hasta bir süre yatışta kalır. İşlem sonrasında, hasta genellikle bacaklarında bir şişlik ve ağrı hissedebilir ve bu durum birkaç hafta sürebilir. Doktor tarafından verilen tavsiyelere uyularak bu süreçte evde bakım yapılması gerekir.

İşlemin gerçekleştirilme yöntemi, cerrahi yöntemler ve tedavi sonrası takip doktorun yapacağı değerlendirmeye göre değişebilir. Bu nedenle süreçle ilgili daha detaylı bilgi almak için bir cerrah doktor ile görüşebilir veya web sitemize bakarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Varis Tedavisi Nedir?Varis Oluşumunun Belirtileri

Damar tıkanıklığına neden olabilirler ve bu nedenle bir sorun olması halinde, damar tıkanıklığı riski de artabilir. Tıkanıklığı belirtileri de varis belirtilerine benzer.

Varis oluşumunun belirtileri arasında aşağıdaki bulgular gösterilebilir;

1-Eller ve ayaklarda oluşan şişme

2-El veya ayakların ağrı veya acıma hissi vermesi

3-Ellerin ve ayakların daha sıcak veya daha soğuk olması

4-Ayakların veya ellerin mor veya mavi bir renk alması

5-Ellerde ya da ayaklarda oluşabilecek yumuşaklık veya sertlik hali

6-El ve ayaklarda kabarıklıklar görülmesi

Ancak, bu belirtilerin hepsi her zaman bu durumun oluşumunun bir göstergesi olmayabilir. Eğer bu belirtilerden bir veya birkaçını fark ederseniz, varis tedavisi olmak için doktorunuza danışmanız veya bir sağlık profesyoneline danışmanız önerilir.